Світ здоров’я

Саноцька Лариса Леонідівна в 1966 році закінчила Гайсинське медичне училище – фельдшер.
Стаж роботи 48 років.
Категорія – вища.

Білоус Вікторія Генадіївна закінчила Вінницький СЕІ університет "Україна". Стаж роботи – 12 років.

Життєве кредо: попередити краще , ніж лікувати.

Особливості загартування дітей дошкільного віку

Загартування – це одне з дієвих засобів закріплення здоров'я не тільки дорослих, а й дітей. Під цим терміном розуміється правильно складена система фізичних впливів, яка допомагає тренуванню адаптаційних можливостей організму, всіх захисних сил для збереження нормального стану.
Під загартуванням розуміється комплекс впливів, направлений на покращення опірності організму до різких змін метеорологічних факторів – температури, вологості, сонячних променів.
Коли дитина регулярно займається за гартувальними процедурами, то вона набагато рідше хворіє особливо простудними захворюваннями, а також легше переносить будь-які захворювання.
В результаті систематичного загартування з'являється життєрадісний настрій, покращується дисципліна дітей, збільшується ефективність їхнього виховання.Новий порядок проведення профілактичних щеплень в Україні

З метою забезпечення епідемічного благополуччя населення Укра­їни та попередження інфекцій, керованих засобами специфіч­ної профілактики, і відповідно до статті 27 Закону України «Про за­безпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» від 24 лютого 1994 р. № 4004-ХІІ, статей 1, 12 та 13 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» від 4 квітня 2000 р. № 1645-ІП та Закону України «Про затвердження Загальнодержав­ної програми імунопрофілактики та захисту населення від інфек­ційних хвороб на 2009-2015 роки» від 21 жовтня 2009 р. № 1658-УІ прийнято наказ Міністерства охорони здоров'я України «Про по­рядок проведення профілактичних щеплень в Україні та контроль якості й обігу медичних імунобіологічних препаратів» від 16 верес­ня 2011 р. № 595, зареєстрований у Мін'юсті 10 жовтня 2011 р. за № 1159/19897 (далі — Наказ № 595). Цим наказом затверджено:

 • Календар профілактичних щеплень в Україні;
 • Положення про організацію і проведення профілактичних щеплень та туберкулінодіагностики;
 • Перелік медичних протипоказань до проведення профілак­тичних щеплень;
 • Інструкцію щодо організації епідеміологічного нагляду за не­сприятливими подіями після імунізації при застосуванні вак­цин, анатоксинів та алергену туберкульозного;
 • Положення про оперативне реагування на несприятливі по­дії після імунізації при застосуванні вакцин, анатоксинів та алергену туберкульозного у разі госпіталізації або летально­го випадку;
 • Положення про групу оперативного реагування на несприят­ливі події після імунізації при застосуванні вакцин, анатокси­нів та алергену туберкульозного у разі госпіталізації або ле­тального випадку;
 • Порядок відпуску громадянам вакцин та анатоксинів через аптечну мережу;
 • Порядок забезпечення належних умов зберігання, транспор­тування, приймання та обліку вакцин, анатоксинів та алерге­ну туберкульозного в Україні.

Втратили чинність:

 • наказ Міністерства охорони здоров'я України «Про поря­док проведення профілактичних щеплень в Україні та конт­роль якості й обігу медичних імунобіологічних препаратів» від 3 лютого 2006 р. №48;
 • наказ Міністерства охорони здоров'я України «Про затвер­дження змін до наказу МОЗ України від 03.02.2006 № 48» від 17 квітня 2008 р. №207;
 • наказ Міністерства охорони здоров'я України «Про внесення змін до наказу МОЗ України від 03.02.2006 № 48» від 19 трав­ня 2011 р. № 296.

Новий порядок проведення профілактичних щеплень відріз­няється від попереднього, насамперед, Календарем профілактичних щеплень.

 

Календар профілактичних щеплень
Новий національний Календар профілактичних щеплень (далі — Календар) максимально наближений до європейського. Ним перед­бачено захист від 27 інфекцій. Проти кожної з них є можливість за­стосовування різних (залежно від виробника) вакцин, зареєстрова­них в Україні.
Як і раніше, обов'язковими (такими, що забезпечуються держа­вою] є щеплення проти 10 інфекцій. Це:

 • дифтерія;
 • кашлюк;
 • кір;
 • поліомієліт;
 • правець;
 • туберкульоз;
 • гепатит В;
 • гемофільна (НіЬ-] інфекція;
 • краснуха;
 • паротит.

У новому Календарі передбачено, що щеплення проти туберку­льозу має проводитися тільки в 7 років.
Для вакцинації дітей проти кашлюку, дифтерії, правця на першому році життя може використовуватись вакцина як з ацелюлярним (АаКДП], так і з цільноклітинним (АКДП] кашлюковим ком­понентом. Перше щеплення проводять вакциною з ацелюлярним кашлюковим компонентом, а у разі протипоказань до застосування живих вакцин — і всі наступні щеплення також.
При проведенні вакцинації проти поліомієліту для перших двох щеплень, як і раніше, використовується інактивована вакци­на для профілактики поліомієліту (ІПВ], що запобігає розвитку вакцинасоційованого поліомієліту. Для 3-6-го щеплень застосовують оральну поліомієлітну вакцину (ОПВ]. При протипоказаннях до вве­дення живих вакцин ІПВ застосовується для всіх щеплень за Кален­дарем як окремо, так і у складі комбінованих вакцин.
Вакцинації для профілактики гепатиту В підлягають усі ново­народжені.
Вакцинація дітей Ніb-вакциною для профілактики інфекції, ви­кликаної паличкою Haemophilus influenza mun b, раніше проводи­лась чотириразове — у 3, 4, 5 і 18 місяців, у новому Календарі вилу­чено одне щеплення — у віці 5 місяців. Такі схеми застосовуються й у деяких зарубіжних країнах.
Скасовано ревакцинацію у 15 років проти паротиту у хлопчиків та проти краснухи у дівчат. Раніше її проводили, щоб захистити дітей, які не були вакциновані на той час, коли ці щеплення вводили до Календа­ря. Тепер дітей щеплюють за графіком, тому ревакцинація у 15 років не потрібна.
Несприятливі події після імунізації — усі зміни у стані здоров'я, зареєстровані у щепленого протягом післявакцинального періоду
У новому Календарі розширюється перелік рекомендованих щеплень. Зокрема до вже існуючого переліку інфекцій, куди входять гепатит А, гепатит В, грип, пневмококова інфекція та захворювання, для імунопрофілактики яких існує вакцина, зареєстрована в Україні, додано такі інфекції:

 • кашлюк (раніше це було обов'язкове щеплення тільки для ді­тей, а тепер його можна проводити як для дітей, так і для до­рослих);
 • менінгококова інфекція;
 • папіломавірусна інфекція;
 • ротавірусна інфекція.

 Порядок проведення щеплень

 1. Щеплення за віком

вік

Щеплення для профілактики

1-й день

 

Гепатиту В2

 

 

 

 

3-7-й день

Туберкульозу 1

 

 

 

 

 

1 міс

 

Гепатиту В2

 

 

 

 

3 міс.

 

 

Дифтерії, кашлюку, правця3 (вакциною АаКДП)

Поліомієліту4

Гемофільної інфекції5

 

4 міс.

 

 

Дифтерії, кашлюку, правця3 (вакциною АаКДП)

Поліомієліту4

Гемофільної інфекції5

 

5 міс.

 

 

Дифтерії, кашлюку, правця3 (вакциною АаКДП)

Поліомієліту4

Гемофільної інфекції5

 

6 міс.

 

Гепатиту В2

 

 

 

 

12 міс.

 

 

 

 

 

Кору, краснухи, паротиту6

18 міс.

 

 

Дифтерії, кашлюку, правця3 (вакциною АаКДП)

Поліомієліту4

Гемофільної інфекції5

 

6 років

 

 

Дифтерії, правця3

Поліомієліту4

 

Кору, краснухи, паротиту6

14 років

 

 

Дифтерії, правця3

Поліомієліту4

 

 

18 років

 

 

Дифтерії, правця3

 

 

 

Дорослі

 

 

Дифтерії, правця3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Організація харчування дітей дошкільного віку під час свят

Правило № 1: Свято – це не їжа.

А їжа це не свято. Особливо, для дитини, особливо, для маленької. У святкові дні: день народження, Новий рік та інші великі релігійні  свята зазвичай  вистачає  інших вражень: святкові забави, подарунки, гості.

До трьох років педіатри взагалі не рекомендують порушувати звичний режим харчування, після трьох до цього питання варто підходити з великою обережністю. Свято не той час, щоб вводити нові продукти, до того ж більшість наших «улюблених» страв перебувають у немилості у дієтологів: всі салати з майонезом, солоне, гостре, смажене, всі продукти, що містять барвники та консерванти (ковбаса, шинка, крабові палички, гриби, газована вода), – все це дітям до семи років їсти категорично не рекомендується. З традиційного меню можна трохи спробувати солоної риби, ікри чи в’яленого м’яса.

Чому шкідливо?

Оселедець під шубою – дітям не рекомендуються салати і страви, що складаються більш ніж з 3-х видів продуктів, до того ж дієтологи ні в якому вигляді не визнають майонез. (Під цю же заборону потрапляє «Олів’є», «Мімоза», «Буряк з часником» та інші шедеври домашньої кулінарії).

Торти – дріжджове тісто і кондитерський жир (крем) – важко перетравлюються і засвоюються, до того ж в трояндочки і пелюсточки нерідко додають різноманітні барвники та загусники.

Ікра – всупереч поширеному міфу ікра (навіть чорна) зовсім не така корисна, як прийнято думати. Так в ній, дійсно, є білок, залізо і каротин, але все це куди простіше і корисніше можна отримати іншим шляхом. Ікра ж для дитини дуже солона, і тому – це шкідливий продукт. Так що «трохи» скоштувати можна, а їсти ложками вкрай не рекомендується.

Правило № 2: Чим легше, тим краще.

Святковий стіл повинен бути легким і не дуже різноманітним. Вміст жиру в продуктах у середньому не повинен перевищувати 10-20% (таким чином, виключається свинина, баранина, жирні сорти риби, «елітні» сири). Не варто так само зловживати «бадьорими» продуктами такими, як чай, шоколад і ні в якому разі не потрібно пропонувати дитині алкоголь. Після величезної кількості вражень дитині і так буває нелегко заснути, не варто цей процес ускладнювати ще більше.

А ось продукти, які дітям їсти можна і потрібно (в тому числі і в свято):

 • Сир і страви з сиру – у святковому варіанті це може бути гарно прикрашена запіканка, чізкейк, сирний пиріг або просто сир з ягодами і фруктами.
 • Омлет – тільки на перший погляд здається зовсім не новорічною >стравою. Якщо до яєць додати овочі та зелень, може вийти щось досить цікаве.
 • Салати: зі свіжих овочів (помідори, огірки, морква, капуста), заправлені олією. Цікаво прикрасити салати можна за допомогою яєць і помідорів.
 • Тушковані овочі – і це зовсім не означає буденне «рагу». Овочі можна запекти в горщику, зробити з них запіканку, або просто гарний різнобарвний гарнір. До речі, взимку дієтологи рекомендують використовувати заморожені овочі, ягоди і фрукти.
 • Фрукти – ось їх можна і потрібно їсти. Фрукти гарні, корисні і легкі. Щоправда, і тут варто дотримуватися заходів безпеки: не варто захоплюватися «екзотикою» (різноманітними манго, папая, маракуйя, особливо, якщо дитина не пробувала їх раніше) і потрібно уважно поставитися до алергенних апельсинів і мандаринів. Зате до наших послуг яблука, банани, груші, ягоди. Фрукти можна запікати з медом та горіхами, можна зробити фруктовий салат з йогуртом.

Правило № 3: Звичайне може бути святковим.

Не обов’язково проводити години за плитою, готуючи холодець або голубці, займіться прикрасою столу. Святкова скатертина, гарні серветки, скляні келихи … Та й до оформлення страв можна підійти творчо.

Правило № 4: Все добре в міру.

Одна з головних небезпек святкового бенкету – переїдання. Навіть якщо всі продукти будуть хороші і корисні, але дитина просто дуже багато з’їсть: ранок після свята може бути важким. Насправді, в більшості випадків діти здатні самі регулювати процес насичення їжею. Головне, що потрібно від дорослих не заважати. Не потрібно:

 • Проводити за столом багато часу. Поїли і пішли грати, спати, дивитися мультики. Трохи пізніше можна окремо попити сік з солодощами.
 • Пропонувати занадто багато різних страв: спочатку закуски, потім гаряче, потім солодощі – це занадто багато.
 • Умовляти дитину «з’їсти ще шматочок» або спробувати «он той салатик». Нехай їсть стільки, скільки схоче.

Перед вступом дитини до дошкільного навчального закладу, рекомендуємо батькам наблизити режим її харчування та склад раціону до умов дошкільного закладу. Необхідно привчати дитину до тих страв, які частіше там готують, особливо, якщо вдома дитина їх не отримувала. На жаль, не всі діти полюбляють все те, що корисно. Тому виховувати у дітей звичку і смак здорової їжі – справа нелегка, потребує терпіння. Часто-густо харчування дітей в родині, особливо у вихідні та святкові дні, зводиться лише до одного принципу – задоволення смаків та вередувань. Дитині дають те, що вона полюбляє: солодке, борошняне, жувальні цукерки і гумки, чіпси та сухарики, солодкі газовані напої або продукти так званого святкового столу. Необхідно вчити дітей, що не можна відмовлятися від молока, рибних, овочевих страв, та їсти тільки солодощі, бутерброди і закуски. Пам’ятаємо, саме від нас з вами залежить здоров’я наших малюків. Для дітей організовують трьохразове харчування, яке забезпечує їх добову потребу у харчових речовинах та енергії приблизно на 75 – 80%.

Тому, організація харчування в дошкільному закладі повинна доповнюватись правильним харчуванням в родині. Необхідно намагатись, щоб харчування дітей вдома доповнювало раціон дошкільного закладу. Наприклад: на вечерю вдома рекомендуються ті продукти та страви, які дитина не отримувала в закладі. Якщо дитину приводять за 1–2 години до сніданку, то вдома можна дати стакан соку або фрукти. А у вихідні та святкові дні раціон харчування дитини краще максимально наближати до того, який вона отримує в дитячому садку.